A marketing és a márkák világának sajátos – és nálunk véleményem szerint alulfejlett és kevéssé kutatott – szeletét jelentik az egyes társadalmi ″kisebbségeknek″ szóló márkák, illetve kommunikáció. Ebben a bejegyzésben egy viszonylag nagyszámú és egyre növekvő, mégis néha elhanyagoltnak tűnő csoporttal, az időskorúakkal szeretnék foglalkozni.
A magyar – és régiós – öregekkel kapcsolatos sztereotípiák finoman fogalmazva is az alacsony vásárlóerő és egyfajta igénytelenség körül forognak, szemben a nyugat-európai és tengerentúli "ezüstrókák" társadalmát jellemző fogyasztási szokásokkal, ahol a felszabaduló nyugdíjasok egy élet megtakarításával a hátuk mögött és még erejük teljében felfedezik a világot, szórakoznak, jól érzik magukat. A valóság persze mindkét régióban ennél sokkal differenciáltabb, az egyéni sorsok és lehetőségek többrétűek. Azt mindenesetre érdemes kiindulási pontként szem előtt tartanunk, hogy a hazai FMCG-fogyasztás közel egyharmadát a 60 éves és annál idősebb háziasszonnyal bíró háztartások adják. A napi fogyasztási cikkeken kívül természetszerűleg felülreprezentáltak pl. a receptre kapható gyógyszerek és egyes egészségügyi szolgáltatások piacán, míg a tartós fogyasztási cikkeket általában kisebb intenzitással vásárolják – de megtakarításaik révén fiatalabb hozzátartozóiknak segíthetnek ezek beszerzésében is. Azt sem érdemes figyelmen kívül hagyni, hogy - korlátozottabb
|
mobilitásuk és berögzült vásárlói preferenciáik, pl. a személyes kiszolgálás igénye miatt – vásárlói magatartásukkal szembe mennek a jelenkor néhány, általában inkább károsnak tekintett tendenciájával: életben tartják a környékbeli kisboltokat, valamint a piaci árusok és az őstermelők fontos vásárlóközönségét adják. Tipikusan az idősebbek azok is, akik a gyártói márkákban jobban bíznak, és – részben bevásárlási forrásaik választéka miatt is - kevésbé hajlamosak a kereskedelmi márkák választására. Mindemellett médiafogyasztásuk mennyisége kiemelkedő, köre meghatározható, vagyis reklámüzenetekkel jól elérhetőek.
Ehhez képest hogyan állnak a nekik szóló márkákkal és reklámüzenetekkel?
Létezik a termékeknek egy olyan köre, amely funkciójánál fogva elsősorban az idősebb vásárlókat célozza: ilyen számos vény nélküli gyógyszer (pl. látásjavító, prosztata-megnagyobbodás elleni szer vagy ízületvédő – bár ez a probléma már fiatalabb korban is felmerül), funkcionális élelmiszerek (pl. csontritkulás ellen kalciummal dúsított joghurt), vagy a szolgáltatások közül az életjáradék-programok. Más márkák ugyan nem kötődnek ennyire az idősek fogyasztásához, mégis őket szerepeltetik – gyakran sztereotip módon – a reklámjaikban: ilyenek a sütő-főző nagyira építő Nagyi Titka liszt reklámok, vagy az Aleve fájdalomcsillapító nagyis szpotjai. Viszonylag ritka, hogy egy "általános" márkának létezzen idősebbeknek szóló változata, erre példát szintén a gyógyszerek, gyógyhatású készítmények között találhatunk, a Centrum Silver vagy a Supradyn Vital 50+.
Ismert jelenség az is, hogy egyes, kifejezetten fiataloknak szóló márkát, terméket az öregebbek is keblükre ölelnek, mintegy nem várt másodlagos célcsoportként. Így járt az első generációs Renault Twingo (és még sok más kiskocsi): jópofasága, vidámsága mellett funkcionális előnyei, így a kis méret és a könnyű vezethetőség az idősek körében is kedveltté tették – bár ők talán ritkábban használták az ülésekből franciaágyat varázsoló funkciót. Ennél gyakoribb a fordított irány: amikor egy túlságosan öregesnek gondolt imázsú, vagy jellemzően az idősebbek által vásárolt márkát designváltással, kommunikációval próbálnak megfiatalítani, ahogy ez történt például a Konyakmeggy/Cherry Queen esetében.
Léteznek ugyanakkor kifejezetten az időseket célzó, az ő sajátosságaikat olykor etikátlan módon kihasználó "marketing innovációk" – lásd az úgynevezett bevásárlóutak esetét, ahol a(z olcsó) kimozdulás és a társaság ígéretével adnak el általában felesleges és túlárazott árucikkeket.
Holott, ha más nem is, már csak a bennük megtestesülő – és nap mint nap kifejeződő – vásárlóerő is megérdemelne rájuk célzott, innovatív márkákat és kommunikációs gyakorlatot, valamint szolgáltatásokat. Utóbbi esetében sem kell feltétlenül a japánok által fejlesztett társalgórobotokra vagy az Amerikában terjedő távfelügyeleti rendszerekre gondolni - már olyan apróságokban is meg tud nyilvánulni, mint az akadálymentesítés, vagy például a dm-nél bevezetett nagyítós bevásárlókocsik.
A rendezvényszervező ügynökség marketing igazgatói posztját Urbán Luca viszi tovább, míg Mórocz Melinda továbbra is a szervezet kreatív igazgatója marad.
TovábbÚj együttműködést hozott létre a 20th Century Fox, a Panasonic és a Samsung, hogy a legtökéletesebb képélményt alkossák meg a HDR10+ technológiával
TovábbSörünnepet rendeznek június 15 és 18 között a Szabadság téren Belvárosi Sörfesztivál néven.
TovábbA Magyarországon piacvezető Decathlon hitvallásának egyik alappillére a mozgás népszerűsítése, a vállalat küldetésének tekinti, hogy mindenki számára elérhetővé tegye a sportolás örömét. Kutatások bizonyítják, hogy ma több mint 4 millió magyar...
TovábbKörnyezetünk megóvása érdekében a SPAR Magyarország már valamennyi SPAR és INTERSPAR áruházában biztosítja a csomagolási üveghulladék elhelyezését.
TovábbÚj, focis sorozat indul a Disney Csatornán, ami nem csak a fiúk figyelmét fogja lekötni, hisz az izgalmas történések a lány nézők számára is bőven tartogatnak meglepetéseket.
TovábbHamarosan már magyar nyelven is kapható lesz a The New York Times évkönyve, a Turning Points.
TovábbA Budapesti Fesztiválzenekar lépcsőzenéje közel 3000 embert mozgatott meg a Múzeumok Éjszakáján. A kampányt idén is a Visionary 7 készítette. A Budapesti Fesztiválzenekar lépcsőzenéje közel 3000 embert mozgatott meg a Múzeumok Éjszakáján. A kampányt...
TovábbAz 59. Eurovíziós Dalverseny döntője Koppenhágában került megrendezésre. Így Dánia egyedülálló módon másodszorra rendezhette meg a neves dalversenyt. Mint minden évben, így most is két elődöntő zajlott le. A hat döntős országgal együtt huszonhat...
TovábbElőnyt vagy hátrányt jelent, ha egy társkereső diplomás? Vajon máshogy keresnek párt maguknak a diplomások az interneten? Az első kérdésben megoszlanak a vélemények, de a megkérdezett diplomás egyedülállók jelentős részének igenis számít, hogy...
TovábbNovember 15-ig még lehet jelentkezni az online szakma egyik legrangosabb díjára, ’Az Év Honlapja’ pályázatra, ahol 25 kategóriában várják a nevezéseket.
TovábbA Budapesti Metropolitan Főiskola decembertől felveszi tantárgyai közé az idén 14. alkalommal megrendezett ’Az Év honlapja’ pályázatot.
TovábbA Google kereső titkos algoritmusa, mely ugyanakkor a Google szíve-lelke, lehet, hogy többé már nem is olyan titkos.
TovábbMárcius óta zajlanak az AGORA Budapest építési munkálatai. A projekt ingatlanfejlesztője, a HB Reavis rendhagyó módon a fővárosi közösséget és jövőbeli bérlőit lepte meg egy saját építési területéből leválasztott 5000 négyzetméteres zöld...
TovábbNemrégiben indult el Budapesten a magyar Neatly, mely ruhatisztítást és vasalást kínál online megrendelésre.
TovábbKortárs formatervezésű borospalackokból nincs hiány a világban, borvidéki, autentikus palackforma azonban nem született. Ipacs Géza grafikus ebből kiindulva tervezett a tokaji száraz furmint nemzetközi sikereit támogató, időtálló palackot.
TovábbA MITTE Communications 2014 második felében új partnerekkel bővítette ügyfélkörét. A stratégiai kommunikációs ügynökség irodája emellett jelölt az Iroda.hu szakportál által meghirdetett "Az Év Design Irodája" versenyen, melynek...
TovábbA rendezvényszervező ügynökség marketing igazgatói posztját Urbán Luca viszi tovább, míg Mórocz Melinda továbbra is a szervezet kreatív igazgatója marad.
TovábbGulyás Jánost, az MEC Magyarország ügyvezetőjét nevezte ki a vállalatcsoport az MEC Wavemaker vezetőjének a közép- és kelet-európai régióban. A kinevezést Jeremy Clark, az MEC Wavemaker EMEA-régióbeli vezérigazgatója jelentette be.
Tovább
Fő feladat: Az ügynökség elsődleges feladatának tekinti, hogy megbízóink piaci pozícióját folyamatos javítsa és növelje, kreativitásunk,...
További információk